Podatek u zródla – co to jest?

Jesteś przedsiębiorcą? Prowadzisz własną działalność gospodarczą w Polsce? Twoja firma z racji branży, w której działa często nawiązuje kontakty handlowe i usługowe z krajami z za granicy? Nie do końca rozumiesz i nadążasz za zmianami, które są uchwalane w prawie podatkowym i finansowym przez polski rząd? Nie masz pojęcia jak zgodnie z prawem rozliczyć tego typu transakcje międzynarodowe? Gubisz się w zawiłościach i kruczkach prawnych? Szukasz sprawdzonych i rzetelnych informacji na temat płacenia podatków? Jeżeli tak, to idealnie trafiłeś – ten tekst powstał właśnie z myślą o wszystkich osobach, które muszą na co dzień zmagać się z tego typu problemami. Serdecznie zapraszamy do dokładnego zapoznania się z jego treścią!

Podatek u źródła – kogo to dotyczy?

W 2019 roku w Polsce nastąpiły bardzo poważne zmiany w prawie podatkowym. Zmiana dotyczyła jednak podatku u źródła – pwc.pl, czyli o sytuacji w której dokonywane są tak zwane płatności transgraniczne. Wiele osób nie ma kompletnie pojęcia kogo dotyczą te nowe regulacje prawne. Niestety nie jest to zbyt przejrzysta kwestia. Najprościej mówiąc podatek u zródla, dotyczy sytuacji w której podmiot otrzymujący przychód ma inny kraj rezydencji podatkowej, niż podmiot dokonujący wypłaty. Osoba, która otrzymuje na przykład wynagrodzenie z tytułu wykonania danej usługi jest nazywana w tej sytuacji prawnej podatnikiem. Natomiast osoba, która dokonuje tej wypłaty jest obarczona koniecznością obliczenia i zapłacenia tego podatku do urzędu skarbowego. Taka osoba jest nazywana płatnikiem podatku.

Podatek u źródła – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Bardzo ważnym dokumentem jest tak zwane: Oświadczenie o Rezydencji Podatkowej. Polega ono na tym, że na specjalnym dokumencie składa się oficjalne dane dotyczące prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – adres firmy, siedziba zarządu itp. Oczywiście na podstawie tego jakie dane zostaną tam zamieszczone zależy to w jakim kraju będzie się trzeba później rozliczać. W polskim prawie nie ma możliwości wyboru gdzie będzie się rozliczać podatek.