Czy fintech stanowi zagrożenie dla banków?

Współczesny rozwój technologiczny wywarł przemożny wpływ na niemalże każdą gałąź światowej gospodarki. Z pewnością branżą, która wyjątkowo intensywnie wykorzystuje postęp technologiczny są finanse. Jak bardzo finanse zmieniły się w ostatnich latach? Czy tradycyjny system bankowy ma powody do obaw? Odpowiadamy.

Wykorzystanie technologii w finansach

Wykorzystywanie nowoczesnej technologii w rozwoju usług finansowych doczekało się własnej nazwy. Współcześnie tego rodzaju nowoczesne rozwiązania określa się jako fintech (ang. Financial Technology). Wykorzystanie internetu oraz smartfonów do świadczenia usług finansowych jest z założenia „prostą” i genialną koncepcją, która pozwoliła wielu firmom z poza sektora bankowości zająć ważne miejsce na światowym rynku finansowym.

Dzięki wykorzystaniu technologii pomniejsze, będące bardziej elastyczne od banków firmy z sektora finansowego udostępniły klientom wszystkie kluczowe produkty finansowe w zasięgu palca. Poprzez technologię możliwe stało się założenie konta bez wizyty w oddziale firmy. Konta w dowolnej walucie wraz z przypisanymi kratami, którymi płacić możemy w dowolnym miejscu na świecie bez utraty środków ze względu na niekorzystny przelicznik walutowy banku.

Fintech jako zagrożenie dla banków

Z pewnością fintech było oraz jest zagrożeniem dla współczesnego sektora bankowego. Jest to szczególnie widoczne w Azji Wschodniej. Przykładowo w ChRL ponad 50% wszystkich płatności internetowych zostało wykonanych za pomocą mobilnej aplikacji Aliipay. Innym przykładem obrazujący ekspresowy rozwój firm wykorzystujących technologię w finansach jest Number26.

Number26 aktualnie znany jako N26 to z firm z branży fintech, która nie tylko nie została przejęta przez sektor bankowy, ale sama stała się bankiem. Co więcej nastąpiło to zaledwie w 18 miesięcy od chwili rozpoczęcia działalności. Obecne firma wdraża plany wyjścia poza strefę euro. W tym kontekście z pewnością można przedstawić fintech jako zagrożenie dla banków.

Niemniej jednak należy pamiętać, że sektor bankowy zorientował się, że bez zwiększenia swojej elastyczności oraz bez podjęcia zintensyfikowanych działań na rzecz usprawnienia obsługi klienta pozycja tradycyjnego sektora będzie zagrożona. Z tego względu banki zaczęły wykorzystywać nowoczesne technologie podczas oferowania usług bankowych. Współcześnie nikogo nie może zaskoczyć to, że bank oferuje aplikację mobilną na smartfona, dzięki której możemy dokonać szybkiej płatności internetowej, czy też pozwalającej na przelew z telefonu na telefon.