Czym jest restrukturyzacja kredytu?

Przyczyn problemów ze spłatą zadłużenia może być wiele, niezależnie jednak od powodu, z jakiego taki stan rzeczy nastąpił, jest to z pewnością dla wielu niezwykle stresująca i powodująca mnóstwo zmartwień sytuacja. W takim przypadku bardzo często jednym z najskuteczniejszych sposobów wyjścia z tej niekomfortowej sytuacji jest restrukturyzacja zadłużenia.

Kiedy możliwa jest restrukturyzacja zadłużenia?

Nikt przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań finansowych nie może być tak naprawdę pewien tego, jak jego sytuacja finansowa będzie wyglądała za kilka miesięcy czy kilka lat. Problemy z płynnością finansową przyczyniają się do powstania problemów ze spłatą zadłużenia. Im dłużej się one przeciągają w czasie, tym odsetki karne za brak systematycznych regulacji należności narastają. W tym przypadku nie można udawać, że problem nie istnieje. Niezbędne jest szybkie i zdecydowane działanie. Jednym z lepszych rozwiązań może być restrukturyzacja zadłużenia. To proces pozwalający na taką zmianę modelu spłaty zadłużenia, aby możliwe było uniknięcie sytuacji, w której dłużnik staje się niewypłacalny. Tym samym zyskuje on szansę na spokojniejszą spłatę zaciągniętego zadłużenia.

O czym należy pamiętać decydując się na restrukturyzację kredytu?

Im szybciej restrukturyzacja kredytu zostanie wdrożona w życie, tym większe korzyści może przynieść kredytobiorcy, wspomagając go w regularnej spłacie zadłużenia (warto mieć na względzie to, że rozpoczęcie procesu restrukturyzacji nie oznacza, że nagle zadłużenie zniknie całkowicie). W przypadku restrukturyzacji zadłużenia należy pamiętać o tym, że jest to proces, z którego skorzystać mogą jedynie Ci dłużnicy, dla których jest to pierwszy problem z terminową spłatą zadłużenia, a ich wcześniejsza historia kredytowa jest nienaganna. Do uzyskania pomocy niezbędne jest złożenie stosownego wniosku w banku – można zrobić to bezpośrednio w najbliższej placówce bądź za pomocą strony internetowej. Korzystając z tego ostatniego rozwiązania należy mieć przygotowanie nie tylko własne dane osobowe, ale również dość szczegółową historię zaciągniętego zobowiązania.